Pata kezelésekor a célunk a szarutok nedvességtartalmának megõrzése, erre fõleg nyáron, száraz, poros idõben kell nagy hangsúlyt fektetni. Hetente legalább egyszer-kétszer vízzel mossuk le a lábvégeket, ilyenkor jó, ha percekig áztatjuk a szarufalat, majd patakenõccsel kenjük be. Lehet ilyet készen, többféle minõségben vásárolni, de akár magunknak is készíttethetünk gyógyszertárban.
Nagyon megfelelõ anyagot kapunk, ha 1 kg vazelinhez 3 deci vitaminos babaolajat kevertetünk. Minden istállóból való ki- és bemenetnél tisztítsuk ki a patákat, közben ellenõrizzük, nincs-e rajtuk sérülés, folytonossághiány. A repedéseknek akkor van komoly jelentõsége, ha az felülrõl, a pártaszél felõl indul, különösen súlyos beszámítás alá esik, ha a résbõl váladék szivárog. Ilyenkor mindenképpen hívjunk állatorvost. A pata egyik gyakori megbetegedése a nyírrothadás, ami általában a vizelettel szennyezett alom áztató hatására alakul ki úgy, hogy rothasztó baktériumok telepednek meg a középsõ nyírbarázdában.
Könnyen felismerhetõ jellegzetes, kellemetlen szagáról, és a kenõcsös, bûzös váladékról. A betegség kialakulása szárazon tartott alom mellett megelõzhetõ. A használattól, illetõleg a talajadottságoktól függõen, 6-8 hetente az állatot szakértõ kováccsal körmöltessük-, illetõleg patkoltassuk meg.
![](http://lizditz.typepad.com/i_speak_of_dreams/images/hoof.jpg)
|