A westernlovaglásban különleges szabályok érvényesülnek, amelyek a jellegzetes stílusjegyek fennmaradását biztosítják. Ez a fajta lovaglási mód igen sok lovas csábít, s a lovasoktatók mindent megtesznek azért, hogy már egy kezdő is örömét lelje a lovaglásban.
Westernló, különböző óvintézkedések, technikai előfeltételek... Az első lovaglóórákon még annyi az újdonság, hogy az ember képtelen mindent fejben tartani.
Munkára! Először is látogasd meg a lovadat a boxbon. A westernlovat arra nevelték, hogy amint belépsz a boxba, feléd forduljon. Soha nem fogja feléd fordítani a hátsó felét - kivéve, ha úgy van megkötve - Tedd rá a kötőféket, miközben jobb kezeddel végigsimítasz a nyakán: így magától beledugja az orrát. Amikor kifelé vezeted a boxból, a kötőféket hagyd olyan hosszúra, hogy a lovad nyugottan követhessen téged anélkül, hgy a lábadra lépne.
Tipp! Kézen A kézen való képzés nagyon fontos. A westernlónak tisztelettudóan mögötted vagy a vállad magasságában kell futnia. Forduláskor lehetőleg a jobb felé menj körbe, hogy a ló ne lökjön meg. Ne húzd meg a kötőféket: amint te megfordulsz, a ló is automatikusan elfordul, hogy megtartsa a köztetek lévő távolságot. Ha bal felé mész, fordulj a lágyéka felé, és a kezedet puhán tedd a lóra. Megálláskor mondj egy vezényszót és állj meg. A lónak is azonnal meg kell állnia.
Jó tudni! A segítségek Megkülönböztetünk súlysegítségeket (ide tartozik a comb és a térdnyomás is), szársegítségeket és hangsegítségeket. Ezeke természetes segítségek, amiket a késöbbiek során kiegészíthetünk mesterséges segítségekkel - a sarkantyúval -. A lovas a súlysegítségekkel jelzi lovának, hogy gyorsítani vagy lassítani akarja a tempót, más jármódba szeretne váltani, vagy esetleg fordulni akar. A szársegítségek visszatartanak (vagyis fékeznek), vagy a kívánt irányt mutatják. A westernlovaglásnál különösen fontos szerepe van a hangnak. Ez főleg a kezdők számára hatékony eszköz a megfelelő parancsok kiadására. Az első lovaglóórák alatt azonban a sarkantyúk lehetőleg maradjanak a szekrényben.
|