Genetikai hibák és nem kívánatos tulajdonságok.
Az alább felsorolt és az Igazgató Tanács által nemkívánatos vagy genetikai hibáknak tekintett tulajdonságok meglétét minden esetben fel kell tüntetni a származási igazoláson, amennyiben a csikó az adott tulajdonság feltárásának időpontjában, vagy azt követően született. Egy vagy több ilyen tulajdonság megléte nem kizáró ok a tenyészetből, illetve a AQHA által elismert versenyeken való részvételből. Adott tulajdonságra vonatkozó speciális szabálok a következők:
A. Papagájfogazat: - akár alsó, akár felső hibás fogállás, és az American Association of Equine practitioners definíciója szerint az az állapot, amikor a felső és alsó fogsor középső metszőfogai a száj zárása esetén nem érintkezik. 1992. január 1-jén vagy azt követően született csikók esetében hatályos.
B. Rejtett heréjűség: - két normális helyeződésű, a herezacskóba leszállt here legalább egyiknének hiánya. 1992. január 1-jén vagy azt követően született csikók esetében hatályos.
C. Hyperkalaemiás Periodikus Paralízis: - 1998. január 1-jén vagy azt követően született csikók esetében hatályos. Olyan izombetegség, mely egy örökletes genetikai hiba következtében izomrángással vagy komoly izomgyengeséggel, súlyos esetekben pedig összeeséssel és/vagy elhalálozással jár. A tudomány jelenlegi állása szerint ez az elváltozás az Impressive nevű mén bizonyos leszármazottai között fordul elő. 1. Minden olyan csikó származási igazolásán, mely az Impressive nevű méntől, vagy más, a HYPP gént hordozó vérvonalból származik, a következőket kell feltüntetni: - E ló egyik őse az AQHA genetikai hibákra vonatkozó szabályozása szerint HYPP gént hordoz. Az AQHA javasolja a fenti gén meglétére vonatkozó vizsgálatok elvégzését. - Amennyiben a szülő(k) mely(ek) HYPP hordozó vérvonalra vezethető(k) vissza, rendelkeznek HYPP-re vonatkozó eredménnyel, és ez a származási igazoláson szerepel, a fenti megjegyzés nem szükséges, hanem helyette az "N/N" jelölést kell alkalmazni; vagy a HYPP-re vonatkozó negatív vizsgálati eredményt követően az "N/N" jelölésre a tulajdonos kérésére és költségére. 2. Kötelező vizsgálat HYPP-re. Minden olyan esetben, amikor az AQHA kötelező származásellenőrzést rendel el bármely csikó főtörzskönyvi (Numbered) vagy előtörzskönyvi (Appendix) nyilvántartásba vétele előtt, és adott csikó olyan vérvonalából származik, mely ismeretlen HYPP génhordozó, kötelezően a származásellenőrzéssel egy időben a HYPP-re vonatkozó genetikai vizsgálatot is el kell végezni. A vizsgálat eredménye a fentiek szerint a származási igazoláson feltüntetésre kerül. Ilyen genetikai vizsgálatra nincs szükség, amennyiben a csikó legközelebbi, ismerten HYPP génnel terhelt vonalból származó őse HYPP negatív, mely adott ős származási igazolásán is feltüntetésre került. Ekkor a csikó származási igazolására automatikusan az "N/N" megjelölés kerül. 3. A 2007. január 1-jén vagy azt követően született csikók esetében, amelyek az Impressive nevű mén leszármazottai, a származásellenőrzés és a HYPP-re vonatkozó genetikai vizsgálatelvégzése kötelező a C/2 pontban meghatározottak szerint. Bármely csikó, melyek homozigóta pozitív HYPP génre vonatkozóan, nem vezethető az AQHA nyilvántartásába.
D. Fehér jegyek: - Lovak, melyek olyan fehér jegyekkel rendelkeznek, melyek alapjában a bőr is világos, és a következőkben meghatározott vonalakon felül helyeződnek, csak akkor vehetők nyilvántartásba, ha a DNS alapú származásellenőrzést a csikó és mindkét őse esetében elvégezték. A tenyésztőknek tudatában kell lenniük annak, hogy az american Quarter Horse lófajtában, amellett, hogy régóta úgy ismert, azonosított és reklámozott, mint egy egyszínű fajta, bizonyos esetekben előfordulhat overo paint szín. Ez azonban nem jellemző a fajtára, és mint nemkívánatos tulajdonság kezelendő. A következő megjegyzést kell feltünteni az olyan lovak származási igazolásán, melyeknél a fehér jegyek a megengedettnél nagyobb mértékben vannak jelen: - Ennek a lónak olyan fehér jegyei vannak, melyek az AQHA Tenyésztése Szabályzata szerint nemkívánatos tulajdonságnak minősülnek, és nem jellemzőek a fajtára. 1. A talajjal párhuzamos vonal, mely az elülső végtagon a könyökbúb és a lábtövön hátul található kitüremkedés (járulékos lábtőcsont) között félúton húzódik keresztül. 2. A talajjal párhuzamos vonal, mely az alcombot középen felezi meg. A felső referenciapont a térdizületen belül található csontos kiemelkedés. 3. A ló nyakán körben, a fejen a ló üstöke mögött és a toroktájékon az állkapocscsont mögött helyeződve. 4. A hasfal középvonalán húzódó 4 inch szélességő sávban, mely az elülső végtag közül középre indul, és magába foglalja a hereborékot, illetve a tőgyeket. 5. a továbbiakban megengedett olyan önmagában álló fehér szőrzettel fedett terület, melynek alapjában világos színú bőr található, mely 1 inch átmérőjű koronggal teljesen befedhető, és vagy szabadon állóan fordul elő a ló testén, vagy összefüggésben olyan fehér jegyekkel, melyek a fenti vonalakon túl helyeződnek. 6. Fehér, rózsaszínűvagy foltos bőrterület, mely a nemiszervek területén található, magába foglalva a hereborékot vagy a tőgyeket, a hónalj tájékát, vagy a hátulsó végtag belső oldalán a combok között található, ideértve a farok alsó felszínét, melyek az álló lovon normálisan nem láthatóak, nem tekintendők fehér jegynek, melyeket a D. pont leír. |